شما اینجا هستید
جهان » تحلیل گر مسائل خاورمیانه: ممکن است اقلیم کردستان به سرنوشت سودان جنوبی دچار شود

 

 

سرویس جهان- بشیر نافی معتقد است با توجه به وجود اختلافات داخلی، ممکن است اقلیم کردستان بعد از استقلال، به سرنوشت سودان جنوبی دچار شود.

به گزارش ولات نیـــــوز به نقل ازکردپرس ، بشیر نافی پژوهشگر مسائل خاورمیانه در مرکز الجزیره در مقاله ای زوایای مختلف اقدام کردهای عراق برای برپایی رفراندوم را مورد بررسی قرار داده است.

وی می نویسد چیزی که مشهود است این است که مخالفت با برگزاری رفراندوم نظر مشترک پایتخت های همسایگان اقلیم کردستان عراق است و این به خاطر پیامدهای نگران کننده اقدام کردها به برگزاری رفراندوم و در نهایت جدا شدن از عراق است.

این پژوهشگر معتقد است درواقع درست است که کردها با بغداد اختلافات مالی دارند اما از جنبه های مهم دیگر مانند آموزش، امنیت و حتی روابط دیپلماتیک رویکرد خود را در پیش گرفته و تقریبا مستقل عمل می کنند و در مقایسه با مناطق خودمختار روسیه از آزادی عمل بیشتری برخوردار هستند و می توان گفت برگزاری رفراندوم لازم نیست. به هر حال، استقلال اقلیم کردستان بغداد و کشورهای همسایه را با خطر روبه رو می کند.

این پژوهشگر مسائل خاورمیانه در مقاله خود که در سایت میدل ایست منتشر شده تاکید می کند که یکی از مسائل مهم وجود اختلافات جدی داخلی میان گروه های مختلف کرد در اقلیم کردستان است.

وی هشدار داده است اختلافات داخلی میان کردها در صورت استقلال یافتن اقلیم کردستان هم ادامه خواهد یافت و این مسئله ممکن است اقلیم کردستان عراق را نیز به وضعیت سودان جنوبی که این منطقه پس از استقلال گرفتار آن شده، دچارکند

 

انتهای پیام ://

کدخبر: ۰۰۹۰۱۷

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی ولات نیوز | اخبار فوری و معتبر آذربایجان غربی با محوریت شهرستان ارومیه